İçeriğe geç

Hakkımızda

Vakfımız 1997 yılında kuruldu. Kuruluş gayesine uygun faaliyetleri gerçekleştirmek için bina ve tesislere şiddetle ihtiyaç vardı. Kurulduğumuz yıl Maltepe merkezinde sekiz bin metrekare  (8000 metrekare) çok değerli bir arsayı vakfımızın mülkiyetine aldık. İmam-Hatip lisesinin geliştirilmesi ve ilmi faaliyetlerin yapılmasına uygun okul ve tesislerin kurulması için arsamızda 1998 yılında ve 2005 yılında plan tadilatı yapıldı. 2005 yılında proje çalışmalarına başladık. Faaliyet alanımız ilim ve eğitim öğretimle , milletimize ve insanlığa hizmet etmektir. Allah’ımız  Kuran-ı Keriminde (Şuara 132); Bilginize göre size kuvvet  veren  Allah’ın koruması altına girin. diye buyuruyor. Peygamberimiz de; “ Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz. “ diye buyuruyor. İnşa edeceğimiz binalarımızı  bu ölümsüz gerçeklerin ışığında şöylece projelendirdik :

 1. ANADOLU İMAM-HATİP LİSESİ :

İmam Hatip Liselerimiz 60 yıla yakın bir zamandır , milletimize ve insanlığa hizmet yolunda insan fıtratına , insanın yaratılış gayesine uygun hizmet veriyor. İslam’la insanı buluşturuyor, devletle milleti ,  zenginle fakiri , yönetenle yönetileni barıştırıyor. İdarecinin adil , zenginin cömert , milletin yek vücut olmasını sağlamaya çalışıyor. Ancak yarım asrı aşan bir dönem içinde malum sebeplerle imam hatip liselerinin gelişmesi , sıçraması , büyümesi engellendi. Biz bu proje içinde imam hatip lisemizin geniş imkanlarla donatılmasını , ilmi , kültürel , sportif faaliyetlerle öğrencilerimizin iyi yetişmesini hedefledik. Projemizdeki Anadolu İmam Hatip Lisemiz bin (1000) öğrenci kapasitelidir. Derslikleri , her branşta laboratuarları ,  kütüphanesi , konferans salonları , spor salonu , mescidi ile imam hatip liselerine örnek olabilecek ve bu alanda yepyeni bir gelişme sağlayacaktır.

 1. YURT BİNASI : 

      Çok zeki , çalışkan , hafız öğrenciler için şimdiye kadar ya kalacak bir yer temin edilemedi veya  kaldıkları yerler , sıradan , bilinegelen  şartları uygun olmayan yurtlardı. Bizim projemizdeki pansiyon binası yüz (100) öğrenci kapasitelidir. Üçer öğrencilik suit daire şeklindedir. Üç öğrenci suit odasında çalışma odası , yatak odası , banyosu ile çok rahat bir imkan bulacak ve kendisinden başarı beklenecektir.

 1. ÇOK AMAÇLI SALONLAR  :

       Anadolu yakasında  hem halka açık hizmet veren hem de okulun ihtiyaçlarını karşılayacak olan kongre merkezi görevi de yapabilecek olan iki bin (2000) kişilik salon . Bu salon çok büyük bir ihtiyacı karşılayacak , hem ilmi  hem de sportif faaliyetlerin gerçekleşmesi için İstanbul’umuzda bir merkez teşkil edecektir.

 1. İLMİ ARAŞTIRMA MERKEZİ :

     Projemizi orjinal kılan  bu ilmi araştırmalar merkezidir. Ülkemizde ilk olarak planlanan bir tesis olacaktır. Bu müessese , Allah’ın  ilmi faaliyetlerle ilgili binlerce emri ; tanıtım yazımızın başındaki ayet ve hadisin gereği projelendirilmiştir. “ Beşikten mezara kadar ilim tahsil edin ” emri peygamberimizden Selçuklulara , Endülüs’e oradan Osmanlının  belli dönemine kadar devam etmiş ama sonra ihmal edilmiştir. 

     Bizim inşa edeceğimiz İlmi Araştırma Merkezi ; anaokulu , anadolu imam hatip lisesi ve yüksek tahsil yolu ile gelen kendini ilme  ve bu yolla insanlığa adamış  insanların mezara kadar okuyup okutacağı , anlayıp anlatacağı , yaşayıp yaşatacağı bir müessese olacaktır.

Bu ilmi faaliyetler  belli bir kadro ile olacaktır. Bu ilmi çalışmalar inşallah belli bir zaman içinde kendini kabul ettirecek , güven sağlayacak, meselelerin çözümü ve halli için başvuru merkezi olacaktır.

 1. ANASINIFI :

    İnsan eğitimi ana rahminde başlar. Anne babanın hali ana rahmindeki yavruyu etkiler. İyi veya kötü gelişme orada başlar. Bunun için anaokulu çok önemlidir. Dünyada çocuk eğitimi , çocuğun ilk yaşlarına kadar çekilmiştir. Bizim şanlı peygamberimiz onun için  “Beşikten mezara kadar ilim tahsil edin.” buyuruyor. Anaokulumuz   600 m  alan üzerine kuruluyor. Projemizin içinde çocuk eğitimi – gelişimi  için her türlü ihtiyaca cevap verecek hususlar projelendirilmiştir. İki yüz (200) öğrenci kapasitelidir.

 1. İLKOKUL VE ORTAOKULU :

      İlköğretim çağına kadar çocuk ya iyi yetişiyor veya yetişmiyor. Aile ve çevreye göre şekilleniyor. İlköğretim çağındaki çocuklarında , o yaşta  , seviyeye uygun milli ve manevi değerlere bağlı , fen ve sosyal ilimlere  yönelmiş , mesuliyetlerini öğrenmiş ,sorumluluğunu bilen gençler olarak yetişmeleri şarttır. İlköğretim çağındaki çocuklarımızın iyi yetişmesi ve imam hatip liselerine temel teşkil etmesi için çok iyi projelendirilmiş bir ilkokul ve ortaokulu da  inşa etmeyi planladık. Okullarımız (1000) öğrenciye uygun olarak projelendirilmiştir. Derslikler , laboratuarlar , kütüphane , konferans salonları , spor salonları , yemekhanesi , teneffüs mahalleri ile o yaştaki gençlerimizi hem hayata hem de  bir üst kademe öğretim kurumlarına hazırlamayı hedefledik .

         EĞİTİM VE KÜLTÜR KOMPLEKSİMİZİN  ŞU ANDAKİ DURUMU

 1. Anadolu İmam Hatip Lisesi : 9 katlı olup, inşaatı tamamlanmıştır. Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Orhangazi Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak binamızda eğitim öğretim yapılmaktadır.
 2. Yurt Binası :  8  katlı olup , hizmete girmiştir. Özel Mehmet Taşpınar Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu olarak hizmet vermektedir.
 3. Çok Amaçlı Salon :  hizmete hazır hale gelmiştir.
 4. İlmi Araştırmalar Merkezi : 6 katlıdır, hizmete açılmıştır.
 5. Anaokulu : 9 (3+ 6)  katlıdır. Anaokulu olarak hizmet vermektedir.
 6. İlkokul ve ortaokulu : Eğitim öğretim hizmetleri devam etmektedir 
 7. Kapalı Yüzme Havuzu: Yarı olimpik ve çocuk havuzu bulunmaktadır. Bay bayan çocuk seansları ile hijyenik ortamı ve modern dizaynı ile profesyonel antrenörler eşliğinde hizmete devam etmektedir

Binalarımız genelde iki – üç bodrum , altı normal kat olarak ruhsata bağlanmıştır. Bizalarımızın oturum izni alınıp  toplam kapalı alanı 30.000 metrekare dir.

        Çalışmak bizden  başarı Allah’tandır.

Yardımlarınız İçin Banka Hesap Numaralarımız

ALBARAKA TÜRK

 AlbarakaTürk Maltepe Şb.      TR17 0020 3000 0026 8223 0000 03

 TÜRKİYE FİNANS

  Türkiye Finans Eczacıbaşı Şb.  TR80 0020 6001 6701 1389 2100 01

 VAKIFBANK  

  Vakıfbank Maltepe Şb.  TR07 0001 5001 5800 7286 9229 59